Jump to Navigation

Nuomonė: 11 Stereotipų apie profsąjungą

Spausdinimo versijaSend to friendPDF versija

Stereotipas 1: Darbuotojams ,,ne pagal kišenę“ mokėti nario mokesčius. Manoma, kad tuos pinigus, kuriuos darbuotojas skiria nario mokesčiams sumokėti, darbuotojas galėtų išleisti savo poreikiams.

Tiesa: ,,Darbuotojams ,,ne pagal kišenę“ neturėti profsąjungos.Darbo užmokesčio ar kitų išmokų augimas, kurį galima pasiekti tik esant stiprios ir nepriklausomos profsąjungos nariu, daugiau nei kompensuoja darbuotojo sumokamą narystės mokestį.

Stereotipas 2: Profsąjungą dominą ne darbuotojai o jų pinigai.

Tiesa: UAB ,,Vilniaus troleibusai“ nepriklausoma darbuotojų profsąjunga turi stabilų  teigiamą biudžetą.

Mūsų profsąjunga turi profsąjunginių organizacijų iš visos Lietuvos palaikymą. Profsąjunga pinigus skiria tik būtiniausioms reikmėms.

Stereotipas 3: Profsąjunga papraščiausiai Jūsų pinigus iššvaistys dideliems profsąjungos biurokratų atlyginimams.

Tiesa: Profsąjungos nariai patys gali spręsti kam ar kokioms paslaugoms skirti savo sumokėtą nario mokestį.

Visi sprendimai dėl profsąjungos biudžeto priimami  UAB ,,Vilniaus troleibusai“ nepriklausoma darbuotojų profsąjungos taryboje, biudžetą taip pat reguliariai tikrina revizijos komisija. Visi šie profsąjungos valdymo organai yra renkami  konferencijoje iš profsąjungos narių. Šiuo metu profsąjungoje dirba du etatiniai darbuotojai – pirmininkė Danuta Iljina (0,5 etato) ir jos pavaduotojas, Tarybos narys Evgeny Sivaykin (0,5 etato). Abu šie darbuotojai gauna po 800 litų ,,ant popieriaus“.

Stereotipas 4: Profsąjungoms patinka streikuoti.

Vienintelis profsąjungų tikslasstreikų organizavimas

Tiesa: Darbuotojai stoja į profsąjungą dėl to, kad pagerintų savo darbo sąlygas o ne dėl to, kad streikuoti. Priimti sprendimą dėl streiko paskelbimo ir jo organizavimo gali tik patys darbuotojai.

Stereotipas 5: Pasirašydamas prašymą įstoti į profsąjungą darbuotojas ,,netenka“ savo laisvės.

Tapęs profsąjungos nariu, iš ,,profsąjungos biurokratų“ darbuotojas pradeda gauti veiklos įsakymus.

Tiesa: Prašymo įstoti į profsąjungą pasirašymas reiškia tik tai, kad Jūs norite įstoti į profsąjungą. Visi profsąjungos sprendimai priimami demokratiškai, vadovaujantis profsąjungos įstatais, kurie yra tvirtinami  konferencijoje iš profsąjungos narių. Vieniteliai darbuotojų vadovai – įmonės administracija.

Stereotipas 6: Profsąjunga kontroliuos darbo sąlygas ir reikalaus geresnių sąlygų tik savo ,,numylėtiniams“.

Tiesa: Profsąjunga apriboja administracijos norą skirtingiems darbuotojams taikyti skirtingas taisykles.

Stereotipas 7: Profsąjunga neleis darbuotojams savarankiškai spręsti savo problemas su administracija.

Tiesa: Profsąjunga padės darbuotojui su administracija apsvarstyti problemą tik tokiu atveju, jei darbuotojas pats paprašys tokios paramos. UAB ,,Vilniaus troleibusai“ nepriklausoma darbuotojų profsąjunga turi galimybes mokyti savo aktyvistus, kurie po to galėtų padėti darbuotojui ginti savo interesus.

Stereotipas 8: Profsąjungos šalininkai gali prarasti savo darbo vietas.

Tiesa: Bet kokių sankcijų prieš profsąjungos šalininkus taikymas preišatarauja įstatymams. UAB ,,Vilniaus troleibusai“ nepriklausoma darbuotojų profsąjunga gali be savo darbuotojų ir aktyvistų į darbą įtraukti profsąjungų teisininkus, kurie gins darbuotojų, patyrusių sankcijas dėl profsąjunginės veiklos, teises. Kai kuriais atvejais, profsąjunga gali samdyti advokatą.

Stereotipas 9: Aktyvi profsąjungos veikla reikalaus įvesti naujas taisykles ir kuriose bus mažiau lankstumo planuojant darbo valandas.

Tiesa: Darbuotojai, suorganizuoti į profsąjungą ir darbdavys  gali puikiai sugyventi vieni su kitais - jei darbdavys parodo šį norą. Vienintelis ,,lankstumas“, su kuriuo nesutiks profsąjunga - tai ,,lankstumas“ kai darbdavio atstovai vienus darbuotojus įžeidinėja o kitus laiko numylėtiniais.

Stereotipas 10: Tais atvejais, kai įmonėje yra keletas profsąjungų, darbuotojai, kurie pagal pareigas privalo kontroliuoti kitus darbuotojus, negali būti profsąjungos nariais, nes jie būtų neobjektyvūs.

Tiesa: Bet kuris darbuotojas turi teisę būti profsąjungos nariu (jei jis yra ne administracijos, kuri gali skirti drausmines nuobaudas, atstovas). Kelių profsąjungų įmonėje buvimas neriboja darbuotojo teisės stoti į bet kuria iš jų. Ir jo nešališkumas kyla iš to, kad narystė profsąjungoje (kaip ir bet kurioje kitoje socialinėje organizacijoje ar partijoje), negali turėti įtakos pagrindinio darbo kokybei.

Stereotipas 11: Aš niekuo negaliu padėti profsąjungai.

Tiesa: Kiekvienas iš mūsų turi įvairių talentų ar galimybių, todėl profsąjungai reikia kiekvieno žmogaus. Būdamas profsąjungoje žmogus tikrai gali surasti kaip realizuoti save ir kaip prisidėti prie profsąjunginės veiklos.

Komentuoti

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai


Main menu 2

Article | by Dr. Radut